Żona wyklęta – Anna Śnieżko

Anna Śnieżko
Żona wyklęta

Od kilku lat pierwszego marca w naszym kraju obchodzimy święto Żołnierzy Wyklętych. Żołnierze ci tworzyli antykomunistyczny ruch, dzięki któremu chcieli obalić rządy władz PRL-u podporządkowanej ZSRR. Niestety, większość z nich została w brutalny sposób zabita, a wszelkie dowody istnienia takich osób, wymazane z kart historii. Jednakże, dzięki takim publikacjom, jak poniższa, pamięć o bohaterach nie umrze nigdy. Ta historia wydarzyła się naprawdę. To historia miłości młodej dziewczyny Anastazji i żołnierza wyklętego należącego do oddziału „Roja” – sierżanta Władysława Grudzińskiego „Pilota”. To opowieść o sile wiary w najczarniejszych czasach stalinizmu. O poczuciu obowiązku wobec Ojczyzny tych, którzy nie zgadzali się na zniewolenie. O miłości do ojczyzny.

To historia dwojga ludzi toczących walkę, za którą nikt im nie dziękował i której długo nikt nie docenił.  22 grudnia 1950 roku Pilot wraz z trójką kolegów "po fachu" przebywał w miejscowości Popowo Borowe, o czym ktoś doniósł służbom bezpieki. Obława na waleczną czwórkę trwała cały dzień, jednakże ze względu na przewagę bezpieki, wszyscy czterej młodzieńcy ponieśli śmierć na miejscu. Po śmierci ukochanego Anastazja została złapana i aresztowana. Oskarżano ją o działanie przeciwko władzy, w więzieniu urodziła córkę, Helenę, której ojcem był Władysław. Mimo tortur, katowania i nieludzkich warunków zdołała obronić swoje dziecko. Powieść ta to mocna, tragiczna i zarazem wciągająca opowieść o strasznych czasach stalinowskiego terroru -  gdzie akcje, walki, tortury, egzekucje były na porządku dziennym.  Dodatkową atrakcją publikacji Anny Śnieżko są archiwalne zdjęcia, skany dokumentów z archiwum bezpieki oraz lista partyzantów „Roja”, o których napisano w książce.

Żona wyklęta – Anna Śnieżko