Czwartkowe spotkanie z tematem –„Szklane portrety”
piątek, 25 października 2019 14:40

07

W czwartek odbyło się kolejne spotkanie z tematem organizowane przez TPS „Kowadło” we współpracy z GBP im. ks. Józefa Sadzika w Sułkowicach oraz Sułkowickim Archiwum Cyfrowym. Tym razem na nasze spotkanie przybyła spora grupa osób zainteresowanych fotografią, a także historią Sułkowic. „Szklane portrety” to tytuł wystawy która będzie miała swoją premierę w styczniu 2020 roku, w naszej sułkowickiej Izbie Tradycji. Spotkanie stanowiło przedsmak tego, co będziemy mogli zobaczyć na fotografiach, przedstawiających m.in. portrety mieszkańców Sułkowic z lat 20 i 40 ubiegłego stulecia.

Prelegent w postaci prezentacji przedstawił proces przygotowań do wystawy. Spotkanie nie miało jednak tylko formy wykładu, specjalnie na nasze spotkanie Pan Maciej przygotował kilka ciekawostek: pokazał szklane negatywy, zwrócił uwagę na stosowany w tamtym okresie retusz ołówkowy (fot. 2) , a także specjalne koperty (fot. 1) - wykonane z papieru bawełnianego, w których przechowuje się negatywy aby optymalnie je zabezpieczyć przed działaniem czynników zewnętrznych. Uczestnicy spotkania chętnie zadawali pytania i dzielili się własnymi spostrzeżeniami, zwłaszcza wtedy kiedy wyświetlane było zdjęcie miejsca, albo wtedy kiedy próbowali rozpoznać osoby utrwalone na portrecie. Podczas spotkania udało się rozpoznać osoby na jednym z nich. Mamy nadzieję, że organizowana przez nas wystawa stanie się pretekstem do rozpoznawania jak największej liczby osób na fotografiach, a tym samym odkrywania swoich korzeni. Na koniec naszego spotkania na przybyłych czekała jeszcze jedna niespodzianka, mogli oni obejrzeć oryginalną fotografię - jedną z pierwszych- Sułkowickiej Szkoły Kowalskiej, która w tym roku obchodzi 125 lecie swojego istnienia.

Małgorzata Dzidek