Maj w naszej bibliotece
wtorek, 29 maja 2018 14:44

Mija maj. Odkąd pamiętam kojarzyłam go zawsze z książką. Targi książki, spotkania z wybitnymi autorami, czy wreszcie obchodzony od ponad 30 lat, tydzień bibliotek. Wszystko po to, by zainteresować nas książką. To właśnie przynosił maj.
Również nasza biblioteka włącza się w podobne działania. Szczególnymi gośćmi w trwającym tegorocznym tygodniu bibliotek, były dzieci z przedszkola nr 1 wraz ze swoją opiekunką, panią Jolantą Liszką.

W bibliotece powitała ich dyrektor Małgorzata Dzidek. Zapoznała dzieci z działaniem biblioteki, z zasadami wypożyczania książek, a na zakończenie przeczytała fragmenty książeczki pt. „Stare misie nie chodzą po drzewach".

To pełne gwaru i niekłamanego zainteresowania ze strony dzieci spotkanie, szybko zaowocowało nowymi czytelnikami. Kilkoro z tych dzieci wróciło później wraz z rodzicami, by wpisać się na listę czytelników.

Innym działaniem było spotkanie, które odbyło się w będącej w strukturze naszej biblioteki Izbie Tradycji. Zabytkowy budynek naszej siedziby „Stara Szkoła", to z pewnością miejsce wyjątkowe w Sułkowicach. Budynek, który był świadkiem wielu ważnych wydarzeń. To w jego murach zdobywali pierwsze kanony wiedzy wybitni Sułkowianie, którzy potem zapisali się w historii naszego kraju. Jest to więc właściwe miejsce do wszelkiego rodzaju spotkań o charakterze wspomnieniowym, historycznym, czy choćby kultywującym rodzime tradycje. Taki właśnie wspomnieniowy charakter miało spotkanie, które odbyło się w ramach współpracy ze Stowarzyszeniem „Kolonia". Były to warsztaty integracyjno – edukacyjne pod hasłem „Zaprezentuj swoją historię – Nasi rodzinni bohaterowie".

W przyjaznej atmosferze, uczestnicy spotkania wspominali wydarzenia z ich własnego życia, z życia ich bliskich lub znajomych. Wszystkie te wspomnienia miały jedną wspólną cechę – bardziej lub mniej, ale zawsze łączyły się z Sułkowicami. Spotkanie to było swoistego rodzaju inspiracją do poszukiwań śladów historii wśród nas samych. Historii, która przecież nie przechodzi obok nas. To my wszyscy ją tworzymy.

Bogusława Górka