Publikacja w opracowaniu

Znaczek turystyczny [0546] Izby Tradycji w Sułkowicach

Izba Tradycji działająca przy Gminnej Bbliotece Publicznej im. ks. Józefa Sadzika w Sułkowicach posiada "Znaczek turystyczny" o nr 0546, który można nabyć w naszej placówce.

Co to takiego - znaczek turystyczny.

To okrągły, drewniany krążek o średnicy 60 mm i grubości 8-10 mm, posiada metalowe oczko do zawieszenia. Awers i rewers przeważnie jest taki sam. Znaczek Turystyczny jest pamiątką z naturalnego materiału - drewna, bez użycia barwników, farb, lakierów, jest w 100 % ekologiczny. Składa się z trzech elementów: samego znaczka, karteczki i naklejki. Stanowi wyjątkową propozycję dla kolekcjonerów, w porównaniu z innymi w większości prefabrykowanymi produktami. Produkowany jest ręcznie, każda sztuka jest wyjątkowa. Grafika jest swego rodzaju dziełem sztuki, wypalana jest w wysokiej temperaturze przy pomocy metalowej, grawerowanej matrycy. Poprzez silny nacisk matryca wypala w drewnie plastyczny wizerunek, który jest bardzo trwały i odczuwalny także przy dotyku.

Znaczek Turystyczny przedstawia miejsce, do którego dotarł turysta. Jest pamiątką i potwierdzeniem pobytu. W żadnym innym miejscu nie można kupić takiego znaczka. Kolejne numery znaczków przedstawiają grzbiety gór, schroniska turystyczne, biegi rzek, oznaczają miasta, zamki, miejsca historyczne, pamiątki przyrodnicze, zabytki techniki, jaskinie, ogrody zoologiczne i inne miejsca, do których dociera ciekawy turysta. Jest on turystyczną zachętą do zwiedzania tych miejsc a zarazem wyjątkową pamiątką. Zbieranie znaczków jest impulsem do wzięcia udziału w grze kolekcjonerskiej. Cały system jest nieustannie rozszerzany. W 2012 roku Znaczki Turystyczne znajdują się już w piętnastu państwach Europy! Jest to ogólnoeuropejska akcja kolekcjonerska.

© Nazwa i znak towarowy Znaczek Turystyczny są zastrzeżone i prawnie chronione w Polsce i Europie.

Karteczka

Do każdego Znaczka Turystycznego przymocowana jest papierowa karteczka, która imituje drewno. Na jednej stronie znajduje się nazwa produktu, kraj, z którego pochodzi, krótkie wyjaśnienie czym jest ZT, w środku umieszczone jest logo /róża wiatrów/, pod spodem adres strony internetowej oraz kupon z flagą państwową, na której został specjalną techniką wydrukowany srebrny numer konkretnego znaczka. W środku, do naciętych miejsc, jest włożona naklejka.

Na drugiej stronie znajdują się podstawowe zasady gry kolekcjonerskiej, strona internetowa i kod kreskowy.

Naklejka

Na włożonej w karteczce naklejce o średnicy 22 mm z folii samoprzylepnej, został wydrukowany zmniejszony wygląd Znaczka Turystycznego. Znaczki wyprodukowane przed rokiem 2010 takiej naklejki jeszcze nie posiadały. Naklejka służy do usystematyzowania kolekcji, można ją wkleić do dziennika kolekcjonerskiego, do zeszytu, nakleić na ramę roweru, na kijki nordic-walking. Jest to swego rodzaju bonus, który czyni ZT atrakcyjniejszym i zachęca turystów do rozpoczęcia systematycznego zbierania Znaczków Turystycznych.

Więcej o znaczkach turystycznych można przeczytać na www.znaczki-turystyczne.pl

Źródło: www.znaczki-turystyczne.pl/znaczek-turystyczny.html

Z inicjatywy radnych kadencji 2002-2006 i burmistrza Józefa Mardausa, postanowiono zagospodarować opuszczony przez młodzież budynek starej szkoły w rynku.

Na parterze umieszczono Gminną Bibliotekę Publiczną i Sułkowicką Izbę Gospodarczą, a na piętrze postanowiono zorganizować Izbę Tradycji. Do jej dyspozycji oddano dwie sale o łącznej powierzchni ok. 140 m2, oraz wnękę gdzie mieściła się kancelaria szkoły.

Wystrój i gabloty ekspozycyjne zaprojektował artysta plastyk Jan Socha, a wykonał stolarz z Rudnika Stanisław Francuziak. Organizacyjnie Izbę wpisano w struktury Gminnej Biblioteki Publicznej im. ks. Józefa Sadzika w Sułkowicach.

Od początku jej działlności opiekował się zbiorami, pozyskiwał i opracowywał materiały Pan Ryszard Judasz. 14 sierpnia 2019 roku w wieku 78 lat zmarł Ryszard Judasz. Umarł, jak żył – w pracy, w którą wkładał serce i pasję. Całe swoje życie zawodowe poświęcił sułkowickiej kulturze. W ostatnich latach był założycielem i kustoszem Izby Tradycji w Starej Szkole przy Gminnej Bibliotece Publicznej im. ks. dr Józefa Sadzika. Był nie tylko kustoszem naszego minimuzeum regionalnego, ale również strażnikiem historii, tradycji i kultury ziemi sułkowickiej. Swoją niewyczerpaną wiedzą chętnie i o każdej porze dzielił się z mieszkańcami zwiedzającymi Izbę, gośćmi z różnych stron, dziećmi i młodzieżą przybywającymi do niego na lekcje muzealne, studentami i badaczami przygotowującymi opracowania naukowe. Jego biuro było naturalnym miejscem spontanicznych spotkań pasjonatów historii regionu i nieformalnym centrum informacji turystycznej. Dla każdego gościa miał uśmiech, ciekawą anegdotę i krówkę na poczęstunek. A nas, pracowników Biblioteki, zawsze traktował jak rodzinę, a nawet z racji wieku trochę jak swoje dzieci – pamiętał o mikołajkach, Dniu Kobiet, osobistych świętach. Będzie nam Go bardzo brakowało.

Od września 2019 Izbą Tradycji opiekuje się Pan Maciej Ziembla.

Z inicjatywy radnych kadencji 2002-2006 i burmistrza Józefa Mardausa, postanowiono zagospodarować opuszczony przez młodzież budynek starej szkoły w rynku.

Na parterze umieszczono Gminną Bibliotekę Publiczną i Sułkowicką Izbę Gospodarczą, a na piętrze postanowiono zorganizować Izbę Tradycji. Do jej dyspozycji oddano dwie sale o łącznej powierzchni ok. 140 m2, oraz wnękę gdzie mieściła się kancelaria szkoły.

Wystrój i gabloty ekspozycyjne zaprojektował artysta plastyk Jan Socha, a wykonał stolarz z Rudnika Stanisław Francuziak. Organizacyjnie Izbę wpisano w struktury Gminnej Biblioteki Publicznej im. ks. Józefa Sadzika w Sułkowicach.

Głównym zadaniem placówki jest m.in. zbieranie, inwentaryzacja i eksponowanie pamiątek historycznych i dokumentów dotyczących miasta i gminy oraz organizowanie spotkań a także okolicznościowych wystaw.

Aby zrealizować te zadania, potrzebna jest mobilizacja naszych mieszkańców.

Nie wyrzucajcie staroci ! Przynieście je do Izby! Zostaną one zagospodarowane i wyeksponowane z pożytkiem dla wszystkich.
Interesują nas (wymieniamy za ewidencją zbiorów):

- dokumenty, kroniki, pamiętniki i wspomnienia
- gazety i czasopisma
- wydawnictwa, mapy, plany
- dyplomy, listy, wyróżnienia
- narzędzia i przybory kowalskie
- narzędzia i urządzenia gospodarskie
- meble i wyposażenie mieszkań
- stroje i ubrania
- medale, odznaczenia, puchary
- fotografie i obrazy
- banknoty i monety
- inne regionalne starocie

Mamy nadzieję, że w przyszłości Izba Tradycji pomoże w zdobywaniu wiedzy o naszym środowisku i stanie się zachętą do dalszego dokumentowania własnych dziejów.

Poniedziałek 9.00-13.00 | Wtorek 9.00-13.00 | Środa 9.00-13.00 | Czwartek 9.00-13.00 | Piątek 9.00-13.00

Istnieje możliwość zwiedzania Izby Tradycji w godz. pracy Gminnej Biblioteki Publiczne.

Podkategorie