Aby pamięć o nich trwała… spotkanie w ramach obchodów 80 rocznicy pacyfikacji

Wczoraj o godz. 16.00 w Izbie Tradycji odbyło się pierwsze spotkanie tematyczne „Aby pamięć o nich trwała…” w ramach „Czwartkowych spotkań z tematem” tym razem oprócz Towarzystwo Przyjaciół Sułkowic "Kowadło" organizatorami spotkania były również instytucje: Gmina Sułkowice, Gminna Biblioteka Publiczna im. ks. Józefa Sadzika w Sułkowicach oraz Muzeum KL Plaszow.

Spotkanie z historią dla klasy 1 A i 1 B

Na dzisiejszych zajęciach dla klasy I A i I B ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Sułkowicach rozmawialiśmy o wiośnie, scharakteryzowaliśmy tę porę roku, wspólnie omówiliśmy jej zwiastuny. Wiosna to pora roku, kiedy rolnicy rozpoczynają pracę w polu i właśnie praca rolnika dotyczyła drugiej części spotkania.

W oczekiwaniu na wiosnę...

Już nie długo rozpocznie się wiosna, tej pory roku nie może doczekać się wielu z nas. Z tej okazji odbyło się w Izbie Tradycji spotkanie z poezją pt." W oczekiwaniu na wiosnę", przygotowane przez pracowników biblioteki, a przedstawione przez podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Sułkowicach.

Kolejne zajęcia z ozdób świątecznych

Na dzisiejszych zajęciach z podopiecznymi z WTZ w Harbutowicach zakończyliśmy pracę związaną z kurczakami wielkanocnymi. Mamy nadzieję, że efekt końcowy się spodoba.

Praktykanci z Izby Tradycji

Mija trzeci poniedziałek od kiedy Pani Edytka i Pan Jarek rozpoczęli praktyki w Izbie Tradycji. W godzinach od 10.00 do 13.00 pod opieką Pani Anetki - terapeuty WTZ oraz instruktora Izby Tradycji wykonują prace porządkowe, związane z inwentaryzacją zbiorów, zajmują się także skanowaniem materiałów. Prace wykonują bardzo chętnie i z dużym zaangażowaniem.

Zajęcia ze świątecznymi ozdobami

2 marca na zajęciach z podopiecznymi WTZ w Harbutowicach rozpoczęliśmy pracę nad świątecznymi kurczakami. Udało nam się zrobić projekt, posklejać elementy, a także pomalować ozdoby przygotowując je do dalszej dekoracji. Na następnych zajęciach planujemy zakończyć nasze prace. Mamy nadzieję, że efekt końcowy Wam się spodoba.

Spotkanie z historią dla klasy 1A i 1B

Tym razem tematem spotkania był karnawał i zwyczaje z nimi związane. We wtorkowy poranek pięknie przebrane w karnawałowe stroje dzieci z klasy 1A i 1B wraz ze swoimi wychowawcami zjawili się w Izbie Tradycji.

Zwyczaje świąteczne z podopiecznymi WTZ w Harbutowicach

16 lutego odbyło się spotkanie dla podopiecznych WTZ wyjątkowo w tym roku wypadło w „Tłusty Czwartek” była to więc doskonała okazja żeby zajęcia poświęcić polskim zwyczajom i obrzędom. Dowiedzieliśmy się m.in. jak kiedyś wyglądał karnawał, jakie tradycje przetrwały do dzisiaj nie zabrakło również słodkiego akcentu.

Poezja Wisławy Szymborskiej z Klubem Senior+

14 lutego o godzinie 10.00 odbyło się spotkanie z poezją Wisławy Szymborskiej zorganizowane przez nasza bibliotekę wspólnie z KLUB Senior+ w gminie Sułkowice dla Środowiskowy Dom Samopomocy w Sułkowicach . Swoją obecnością zaszczycili nas Pan Burmistrz Artur Grabczyk oraz Zastępca Burmistrza Gminy Sułkowice Dariusz Melerowicz. W roli czytających wystąpili członkowie klubu, którzy swoją interpretacją wierszy zachwycili publiczność za co zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

Łamańce językowe ze Świetlicą Środowiskową

Zgodnie z zapowiedzią 8 lutego wspólnie z sympatycznymi dziećmi z z Sułkowic "łamaliśmy" sobie języki podczas zabaw z językiem polskim. Obu grupom uczestników akcji zima organizowanej przez Świetlicę Środowiskową poszło świetnie. Jesteśmy pod wielkim wrażeniem. Do zobaczenia niebawem.

Zajęcia dla uczestników Akcji zima

Już od kilku lat trwa współpraca naszej biblioteki ze Świetlicą Środowiskową w Sułkowicach. Co roku w ramach "Akcji zima" przygotowywane są zajęcia dla jej uczestników. Tym razem spotkaliśmy się z sympatycznymi dziećmi z Harbutowic i Biertowic. Wspólnie "Łamaliśmy sobie języki" przy wierszach polskich autorów, przy odgadywaniu zagadek. Na koniec spotkania podzieliliśmy się na dwie drużyny. Dzieci przygotowały plakaty promujące język polski. Już 8 lutego kolejne spotkanie tym razem dla dzieci z Sułkowic.

Wiersze polskich poetów na zajęciach z WTZ

Zabawy z językiem polskim. 02 lutego 2023 z podopiecznymi WTZ postanowiliśmy połączyć przyjemne z pożytecznym. Oprócz czytania wierszyków polskich poetów zorganizowaliśmy szybki konkurs m.in. czytania "trudnych" przysłów, były też wierszowe wyzwania i zagadki na zapamiętanie jak największej ilości słów.

Inauguracja spotkań ŚDS w bibliotece

27 stycznia odbyło się pierwsze spotkanie dla podopiecznych Środowiskowy Dom Samopomocy w Sułkowicach. Podopieczni mieli już okazję uczestniczyć w organizowanych przez naszą instytucję zajęciach. Współpraca układała się bardzo dobrze, dlatego postanowiliśmy zorganizować grupie uczestników zajęcia stałe odbywające się raz w miesiącu.

Puchate zajączki na zajęciach

Z oknem ponuro, zimno, pogoda nie najlepsza, a w Izbie Tradycji miło, ciepło i sympatycznie dzięki m.in. zajączkom, które podopieczni WTZ w Harbutowicach samodzielnie wykonali podczas zajęć w naszej bibliotece. Było dużo frajdy i uśmiechu, każdy zajączek inny, kolorowy i puchaty. Efekty prac prezentujemy na zdjęciach w galerii.

Bajki z różnych stron świata

Bajki z różnych stron świata. Na zajęciach z podopiecznymi WTZ czytaliśmy trzy bajki z dalekich stron świata. Pierwsza pochodziła z Korsyki, druga z Maroka, a trzecia z Japonii. Była to także okazja do wysłuchania kilku informacji o każdym z tych miejsc. Tradycyjnie już podopieczni WTZ odpowiadali na pytania dotyczące treści. W drugiej części naszego spotkania wykonaliśmy ilustrację do wybranej przez uczestników bajki.

Przedświąteczne zajęcia

16 grudnia na przedświątecznych zajęcia dla podopiecznych WTZ w Harbutowicach, były wykonywane bombki choinkowe. Bombki wykonaliśmy techniką decoupagu. Każdy uczestnik stworzył niepowtarzalną ozdobę choinkową. Na zakończenie zajęć wspólnie złożyliśmy sobie życzenia.

Jarmark Bożonarodzeniowy 2022

W tym roku na Jarmarku bożonarodzeniowym na wspólnym z TPS “Kowadło” stanowisku zagościły książki i gry. Zainteresowanie było bardzo duże. Prócz takich atrakcji były również wspaniałe rozmowy z naszymi czytelnikami, którzy odwiedzali nas podczas trwania całej imprezy. Zachęcaliśmy również najmłodszych do zapisania się do naszej biblioteki.

Podopieczni WTZ w Harbutowicach na zajęciach

Kolejne spotkanie zostało poświęcone pracy nad drewnianymi aniołkami. Podopieczni z WTZ w Harbutowicach z wielkim zapałem i zaangażowaniem podeszli do malowania postaci. Farby, pędzle, woda i trochę wyobraźni. Dzisiaj na zajęciach z podopiecznymi WTZ w Harbutowicach zakończyliśmy pracę nad naszymi wyjątkowymi aniołkami.

Gala w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Myślenicach

21 listopada 2022 roku mieliśmy przyjemność uczestniczyć w gali Miejskiej Biblioteki Publicznej im. ks. Jana Kruczka w Myślenicach podsumowującej projekt BIBLIOTEKA BLIŻEJ, na której mieliśmy możliwość przedstawienia prezentacji zrealizowanego konkursu na inicjatywę oddolną: "Palcem po mapie czyli co smoczyca Magda i nietoperz Franek Zwisołek mogli zwiedzić w Sułkowicach".

18 listopada 2022 roku razem z uczestnikami WTZ w Harbutowicach rozpoczęliśmy tworzenie świątecznych ozdób. W Izbie Tradycji zagościły anioły. Pierwszy etap prac obejmował przygotowanie projektu i podłoża do zdobienia. Nie mogło zabraknąć także zajęć czytelniczych. Wspólnie przeczytaliśmy "Opowieści o aniołach".

Spotkanie z historią w Izbie Tradycji

15 listopada odbyły się zajęcia dla klas 1A i 1B Szkoły Podstawowej w Sułkowicach. Podczas spotkania rozmawialiśmy o odzyskaniu Niepodległości, odśpiewany został hymn Polski, przybliżone zostały znaczenia takich słów jak wolność i historia. Uczniowie mieli także możliwość obejrzenia tematycznej prezentacji multimedialnej. Były to pierwsze zajęcia w ramach projektu "Spotkanie z historią".